Dom z płazów
Płazy powstają poprzez rozcięcie na pół wzdłuż rdzenia pni. Dobrze jest wyciąć z środka pnia deskę. Jeżeli wraz z nią uda się usunąć rdzeń ograniczy to późniejsze pękanie płazów. Płazy powinny mieć 18, a jeszcze lepiej 20,22 cm grubości.
Dom z "połówek"
Dawniej do budowy używano połówek pni. Obecnie powraca moda na taki budulec, głównie ze względu na efekt. Stosując "połówki" uzyskuje się wrażenie surowości i masywności.
Przy takiej technologii mszenie (uszczelnienie szpar miedzy płazami) widoczne jest tylko z zewnątrz, a wewnątrz pomieszczeń uzyskujemy gładką ścianę litego drewna, prawie bez widocznych miejsc zetknięcia się płazów.
przekrój felcówki
felcówka z niedokończonym mszeniem
ściana widziana od tyłu
felcówka na tkz. "duszę"
...i ściana widziana od tyłu.
Dom z drzewa okrągłego
Dom zbudowany z drewna okrągłego "bali" wygląda efektownie( doskonale nadaje się do budowy lokali gastronomicznych) ale nie jest efektywny. Drewno pęka od rdzenie znacznie zmniejszając izolacje termiczną. Konieczność stosowania bali o podobnej średnicy. Wewnątrz brak płaskich ścian. Musi być mszony podwójnie.
Dom murowany obłożony "brusami"
Brusy stanowią zewnętrzną elewacje domu i dodatkowe ocieplenie ścian.
Dach pokryty blacho-dachówką gontopodoną.
Karczma w Czarnym Dunajcu-murowana, obłożona "połówkami" bez mszenia "na dusze"
Węgły
Płazy w ścianach stykających się ze sobą łączone są w węgłach za pomocą zamków ciesielskich. Powstają one poprzez precyzyjne wycięcie i wydłubanie czopa oraz komory. Są one tak ściśle dopasowane do siebie, że do ich połączenia potrzeba dziesięciokilogramowego młota .
Sosrąb
Głównym elementem stropu, stanowiącym jednocześnie największą ozdobę wnętrza jest biegnąca przez środek pomieszczenia, pięknie rzeźbiona belka, zwana sosrębem. Umieszcza się na niej datę powstania budynku oraz nazwisko fundatora. Na sosrębie wspierają się już mniejsze belki - tzw. tragarczyki, w które od góry wcinana jest powała z ozdobnie ułożonych desek. Prostopadle do tragarczyków układane są legary pod deski podłogowe poddasza.
Rysie
Dach wspiera się na wysuniętych poza lico ścian i ozdobnie wyciętych końcach płaz ponadocapowych, czyli tzw. rysiach (wypustach).
Te z kolei wspierane są mniejszymi podrostkami (półwypustami). Na rysiach ułożone jest ozdobne deskowanie okapu, zwane podsiubitką, albo kocią powałą, gdyż przestrzeń nad nią stanowi ulubioną kryjówkę tych zwierząt. Podsiubitka podtrzymywana jest dodatkowo ślepymi rysiami (nie stanowiącymi przedłużenia płaz), tworzącymi na okapie regularny rytm. Kształty rysi mogą przybierać rozmaite kształty.
ryś tradycyjny
ryś "witkiewiczowski"
ryś stylizowany
Przekrój drewnianego domu
Dodatkowe informacje
Rafał Szczurek
Ratułów
tel.+48 664-606-944
mszenie@gmail.com
http://mszenie.blogspot.com
http://obkladkazdrewna.blogspot.com
http://tybecik.blogspot.com
Rafał Szczurek
Ratułów
tel.+48 664-606-944
mszenie@gmail.com
http://mszenie.blogspot.com
http://obkladkazdrewna.blogspot.com
http://tybecik.blogspot.com
Mam praktycznie taki sam dom, jedyne co nie z drewna to schody betonowe ponieważ chciałem przerwać lekka monotonie. Budowa takiego domu wymaga dużej odwagi, jednak jak dla mnie wygladają one pięknie i są praktyczne.
OdpowiedzUsuńJeśli nie chcecie mieć domu tylko myślicie mieszkanie to sprawdźcie na stronę https://www.ekopark.pl/aktualnosci/nowe-mieszkania-bronowice-krakow/ tuta jest bardzo ciekawa oferta. Sprawdźcie sobie bo to wydaje mi sie ciekawe.
OdpowiedzUsuń